ubytování v Chorvatsku s vlastní dopravou 2024

Povljana

Stara Novalja Povljana je městečko, které se nachází na jižní straně ostrova Pag a žije zde cca 900 stálých obyvatel. Tato oblast patří k tradičním zemědělským územím, které zásobovalo po staletí celý ostrov Pag. Ke změně došlo v polovině 20. st., když se v obci začal rozvíjet cestovní ruch. Povljana se velmi rozšířila a to zejména v posledních 5 let, změnila celý svůj vzhled. Vyrostla zde celá řada nových domů na obou zátokách velmi blízko k moři a z bývalého zemědělského střediska se dnes stala významná turistická oblast ostrova Pag. Povljana byla první obcí na ostrově Pag, ve které se podařilo organizovat i zimní turistiku. Největší budova uprostřed Povljany byla lovecký dům, kam se sjízděli na pozvání pažských šlechtických rodin lovci z celé Evropy. S pevninou je ostrov Pag ve směru na město Zadar spojen mostem a průjezd je bezplatný. Zejména v zimních měsících je však třeba sledovat dopravní zpravodajství a ověřit si, zda most není uzavřen z důvodu silného větru bury.

Území dnešní Povljany bylo osídleno již ve starověku, své stopy zde zanechali Liburnové i Římané. Nejstarším dochovaným předmětem, který byl v této oblasti nalezen je část kamenné sekyry nalezené na lodi Panos z doby měděné. Název městečka Povljana pochází z latinského slova Pauliniana. Ostrov Pag byl díky své pozici osídlen poměrně brzo, důkazem jsou některé starověké hřbitovy a kostely. Původní osada Povljana se nacházela v části, která se dnes jmenuje Stara Povljana. První zmínky o této osadě jsou z roku 1345 a jsou spjaté s výstavbou sv. Martina. Původní Povljana neposkytovala svým obyvatelům dostatek prostoru a proto se v 17. století přestěhovala do protější zátoky, současné Povljany. Během 17. až 19. století se do Povljany přistěhovali četní obyvatelé města Pag, což se snadno rozpozná podle jejich příjmení. V mělké zátoce Seline, která se prostírá od jihovýchodu na severozápad, o délce 300 m a šířce 80 se vidí zůstatky solných bazénů ze středověku, dobře viditelné jsou zejména při odlivech. Při archeologický prohlídkách na území obce Povljana v posledních letech byla odkryta řada nalezišť, evidováno je 30 míst, z čehož je více jak půlka pravěkých a zbytek připadá na římskou nadvládu a středověk. V dalším odkrývání se pokračuje a ukazuje na bohaté chorvatské kulturní dědictví.

Letovisko Povljana nabízí skvělou kombinaci písečných a oblázkově kamenitých pláží s pozvolným přístupem do vody. Lokalita je velice vhodná pro malé děti nebo neplavce. Je zde čisté moře a na písčitých zátokách najdete i mušle, zejména v zátoce u Stare Povljany. Povljana má velmi členité pobřeží, díky tomu je zde řada zátok a pláží, k dispozici jsou oblázkové a kamenité pláže v centru města, písečná pláž Perilo pláž Mali Dubrovnik a Dubrovnik, za ní se nachází léčivé bahno a hodně menších písečných pláží a skrytých zátok.

V okolí je více jak 100km cyklistických tras, tenisové kurty, plážový volejbal, windsurfing a potápění.

Městečko Povljana je obecně klidnější letovisko, ale v centru v turistické sezóně organizuje místní turistické sdružení bohatý kulturně-společenský program. Můžete shlédnout koncerty populární hudby v podání místních skupin nebo shlédnout vystoupení tradičních lidových tanců v pažských krojích.Doporučuje zejména tradiční setkání klap Povljana u pismi (Povljana v písni), který se pořádá v krásném ambientu před kostelem sv. Jurja na náměstí, a který se odehrává první pátek v červenci. Tato soutěž patří k nejvýznamnějším v Zadarském kraji, ale účastní se jí i sbory z celého Chorvatska.

Ubytování

Severní Dalmácie » Ostrov Pag » Povljana
Fotografie - Mobilní domky  Camping PORAT, Povljana
velikost:
Mobilní domky pro 4 osoby + 2 děti do 12 let, 24 m2,
terasa, klimatizace, WiFi, parkování
Kemp POrat se nachází v centru městečka Povljana na ostrově Pag. Kemp se rozkládá na 16.000 m2, obklopený je borovým lesem a má výhled na křišťálově čisté moře a nacházejí se zde …