ubytování v Chorvatsku s vlastní dopravou 2024

Poloostrov Pelješac

Podrobnější informace

Pelješac je přes 80 km dlouhý poloostrov. Je po Istrii druhým největším poloostrovem Chorvatska. Nejvyšším místem je hora sv. Ilija vysoká 961 metrů nad mořem, která láká k výstupu. Z jejího vrcholu je vidět pevninskou část Dalmácie s pohořím Biokovo, ostrovy Korčulu, Hvar, Lastovo a za dobré viditelnosti i Mljet.

Pohled na ploostrov PelješacPod úpatím této hory se nacházejí městečko Orebić, které je centrem tzv. Orebićské riviéry, a dále obce Perna, Kučište, Viganj. Na samém konci poloostrova je podél poměrně hlubokého zálivu obec Lovište.

Krásné pláže s čistou vodou

Celý poloostrov je znám velice čistou vodou a krásnými plážemi. Orebić se může pochlubit svou velice čistou písečnou pláží Trstenica, která obdržela v roce 2002 Modrou vlajku, kterou jsou oceňována přímořská letoviska s nejčistší vodou. Letoviska na poloostrově nabízí ideální podmínky pro windsurfing.

Výlety z Orebiće do okolních letovisek

Orebić nabízí mnoho možností nejen k odpočinku, ale díky svému umístění i možnost poznávat nejbližší i vzdálenější okolí.

Protilehlá Korčula je dosažitelná za 20 minut pravidelným lodním spojením. Existuje odtud možnost celodenních výletů do Národního parku Mljet, do Dubrovníku vzdáleného 127 km, ale - pokud to někoho zaujme, i výlet do nejznámějšího poutního místa Medžugorje v sousední Hercegovině, které je odtud vzdáleno necelých 170 km a které se celoročně stává cílem věřících snad z celého světa.

Vinařství na Pelješaci

Poloostrov Pelješac proslavilo vinařství. Nejznámějším vínem, které je proslavené na celém světě, je vynikající červený Dingač. Vína z Pelješace můžete koupit prakticky v celém Chorvatsku. V každém větším místě poloostrova jsou prodejny stáčeného vína vinařského závodu z Potomje, v nichž se prodávají kvalitní bílá a červená stolní vína. Budete-li mít zájem, můžete se zúčastnit i ochutnávek zdejších vín.

Pohled na ploostrov Pelješac

Mořeplavectví

Poloostrov je rovněž znám jako rodiště i poslední útočiště vynikajících námořních kapitánů. Naleznete zde dvě muzea mořeplavectví. První - Pomorski muzej se nachází přímo v Orebići na pobřežní promenádě a druhé ve františkánském klášteře nad Orebićem, s přilehlým hřbitovem s hrobkami mořeplavců. Od kláštera vede také stezka, po které lze absolvovat zhruba 4 hodinový výstup na horu sv. Ilija.

Letovisko Trpanj

Na severní straně poloostrova se nachází přístav Trpanj spojující Pelješac s pevninským přístavem Ploče. Pravidelná trajektová linka podstatně zkrátí i usnadní poměrně dlouhou cestu k Malému Stonu a po celé délce poloostrova. Trpanj je známým letoviskem s velmi hezkými skalnatými i oblázkovými plážemi a průzračnou vodou. Také z obce Trstenik je provozována trajektová linka do přístavu Polače na ostrově Mljet.

Tradiční kuchyně

Ve všech místech, která jsme jmenovali i nestačili uvést, najdete velice příjemné Dalmatince. Jsou to srdeční lidé, vynikající námořníci a stejně dobří kuchaři. Navštivte některou z místních restaurací a ochutnejte něco z jejich vynikající rybí kuchyně, peku nebo kterékoliv dalmatské jídlo. Určitě nebudete zklamáni.