ubytování v Chorvatsku s vlastní dopravou 2024

Kontakt

CA Jadranka
Dagmar Vaclíková
JUDr. Karel Suchánek
Urxova 296
500 06 Hradec Králové.

mobil: +420 723 047 534
tel.: +420 602 687 141
ca-jadranka@seznam.cz jadranka@volny.cz

Cestovní trasy

Cesta do Dalmácie

V roce 2007 otevřeli Chorvaté dva další úseky jejich dálnic, které pomohly urychlit cestu k celému jadranskému pobřeží. Rychlostní silnice a dálnice od slovinsko-chorvatského hraničního přechodu Macelj značně zjednodušila cestu do Zagrebu. Prodloužena byla i dálnice Zagreb – Split a dále ve směru na Ploče, a to až k obci Šestanovac, odkud je na Jadranskou magistrálu u Brely přibližně 12 km. V červnu 2008 má být otevřen vůbec nejobtížnější úsek této dálnice, a to od obce Šestanovac do Ploče. Tím se značně usnadní cestování do zbytku střední Dalmácie (jižní části Makarské riviéry) a do jižní Dalmácie. Komplikace mohou být, tak jako v uplynulých letech, pouze u tunelů Mala Kapela a Sveti Rok, kde je stále zprovozněn pouze jeden dálniční tubus a v nejvyšší sezóně o víkendech zde dochází k zácpám. V roce 2007 byl v případě problémů umožněn průjezd tunelem ve směru k pobřeží, zatímco doprava v opačném směru byla odkláněna. Potěšit snad může zpráva, že nejpozději do začátku sezóny 2009 by měly být dokončeny druhé tubusy u obou zmíněných tunelů. A ještě jedna zpráva na konec. V říjnu 2007 byla zahájena výstavba mostu spojujícího jadranské pobřeží u obce Komarna s poloostrovem Pelješac nedaleko obce Brijesta. Tento most o délce přesahující 2300 metrů by měl být dokončen nejpozději do čtyř let.

Cesta na ostrov Pag

Kdo se rozhodne strávit dovolenou na ostrově Pag, ten má v současné době díky dálnici Zagreb - Split značně ulehčenou situaci. Na dálničním výjezdu Žuta Lokva odbočí a pojede ve směru na město Senj (24 km) a odtud doleva po magistrále do přístavu Prizna (54 km), odtud trajektem do přístavu Žigljen a do města Novalja (10 km).

Kdo nechce jet po dálnici, volí starou trasu Zagreb – Karlovac – Plitvická jezera – Udbina – Gračac a odtud dále na Zaton Obrovački – Jesenice – Posedarje - Slivnica a odtud přes Paški most na ostrov Pag.

Cesta do střední a jižní Dalmácie

Jsou dvě možnosti:

  1. Po dálnici ve směru Zagreb – Karlovac – Bosiljevo – Split – Šestanovac – Ploče (od června roku 2008). Z dálnice odbočovat podle místa pobytu ve směru k pobřeží.
  2. Po staré cestě ve směru Zagreb – Karlovac – Plitvická jezera – Udbina – Gračac – Knin – Sinj – Cista Provo – Šestanovac – Brela a odtud buď ve směru na Makarskou nebo Omiš. Kdo cestuje do oblasti Trogiru, pojede po trase Sinj – Split – Trogir.

Lodní přeprava

Informace o trajektové přepravě naleznete naprosto spolehlivě na chorvatské adrese www.jadrolinija.hr.

Cestu na ostrov Pag si můžete zkrátit, pokud nepojede přes most, z přístavu Prizna do přístavu Žigljen.

Trajektů můžete dále využít ke zkrácení cesty na jihodalmatské ostrovy Korčula a Mljet a na poloostrov Pelješac.

K cestě na ostrov Korčula můžete využít trajektové linky z obce Drvenik na konci Makarské riviéry do přístavu Dominče u Korčuly. Plavba trvá 2,5 hodiny. Vzhledem k tomu, že se nejedná o velký trajekt, snažte se být v přístavu včas. Z Dominče se dostanete za 20 minut do městečka Orebić na poloostrově Pelješac a stačí jenom přejet z trajektu na trajekt.

K cestě na poloostrov Pelješac, můžete využít trajektu z města Ploče do obce Trpanj na polostrově. Plavba trvá jednu hodinu. Odtud je to do městečka Orebić 23 kilometrů. Z Orebiće mohou ti, kdo pokračují na Korčulu, vyčkat nejbližšího trajektu.

K cestě na ostrov Mljet doporučujeme lodní trasu Prapratno (poloostrov Pelješac) – Sobra. Plavba trvá necelou hodinu. Je možné využít i trajektového spojení Dubrovník – Sobra, ale je to delší cesta a podstatně vyšší cena za trajekt.

Přenocování v průběhu cesty

Zejména cesta do Jižní Dalmácie je poměrně dlouhá a náročná. Nepřeceňujte své síly. Můžete v průběhu cesty vyhledat i možnost přenocování. V posledních třech letech se zlepšila nabídka ubytování zejména v oblasti mezi Karlovacem a obcí Korenica. Za touto obcí ale jsou možnosti velice malé. Projíždíte totiž téměř neživou oblastí bývalé Srbské Krajiny, která je vylidněná.

Situace se zlepšuje až od města Sinj. Pokud byste chtěli přenocovat zde, hlídejte si při průjezdu městem ukazatel na penzion Matanovi dvori. Hezký penzion leží stranou trasy a poskytuje velice dobré služby. Kdo chce navštívit Plitvická jezera a věnovat jim den času, přenocujte v některém ze soukromých apartmánů v obci Jezerce za Plitvicemi ve směru na Gračac.

Pozor na nebezpečí

Zejména v nejvyšší sezóně je na chorvatských silnicích a dálnicích značně vysoký provoz. Doporučujeme Vám zbytečně neriskovat. Bohužel, čeští turisté jsou z hlediska počtu nehod v Chorvatsku na čelném místě. Problémem je proto i chorvatská dopravní policie, která má Čechy zvlášť "v oblibě". Dopustíte-li se přestupku, činí minimální pokuta je 300,00 kun. Za větší přestupky dosahují pokuty až 1.000 - 3.000 kun. Pokud nemáte na zaplacení, mají právo zadržet řidičský průkaz. Při dohadování o výši pokuty navyšují. V obcích, zejména na původní trase přes Plitvice, jsou v obcích časté radarové kontroly. To platí i pro magistrálu. Doporučujeme si před cestou otevřít stránky chorvatského automotoklubu (www.hak.hr), kde je v meníčku na levé straně v posledním řádku POZICIJE RADARA. Zde jsou uvedeny zpravidla na dva dny dopředu místa na jednotlivých silnicích, kde a v jakém čase zde policie kontroluje radarem. Měří na hranici obce, kde je nařízena rychlost 50 km/hod. nebo rychlost upravená značkou. Tolerují překročení rychlosti do 10 km/hod. Pokud ji překročíte, platíte 300,00 kun. Překročení o 20 km/hod. stojí 500,00 kun. Nespoléhejte na to, že jedete stejnou rychlostí za Chorvatem. Jeho nechají jet, vy zaplatíte.

Další důležité informace naleznete v odkazech na stránky.