ubytování v Chorvatsku s vlastní dopravou 2024

Ostrov Pag

Podrobnější informace

Pag patří spolu s ostrovy Cres a Hvar k nejdelším ostrovům Jadranu. Od pevniny je oddělen Velebitským průlivem. Strana ostrova, která je orientována ve směru k pevnině, je téměř bez vegetace.

Nápadné jsou četné kamenné zdi sloužící jako ochrana proti větru (bóra). Jihozápadní strana ostrova je podstatně bohatší na vegetaci. Daří se tu polovysoké macchii a šalvěji. Jsou zde olivové háje, zeleninová pole a vinice.

Město Pag

Pohled na ostrov PagAdministrativním střediskem ostrova je stejnojmenné město Pag. V roce 1409 se dostalo pod nadvládu Benátek, která městu přinesla dlouhou dobu míru posíleného zisky ze soli produkované na salinách. Z 15. století se v místě se nachází románský chrám a farní kostelík s kovaným portálem z kamene a mistrovskou rozetou a některé veřejné objekty. Město protínají dvě hlavní ulice protínající se na náměstí. V okolí se nacházejí pláže z drobných kamínků.

Letovisko Novalja

Druhým největším místem ostrova je Novalja, která se nachází přibližně 20 km od městečka Pag. V centru se nacházejí pozůstatky raně křesťanské baziliky a předrománského kostela z 9. - 10. století.

Městečko žije výhradě z turistického ruchu, pro který jsou zde vytvořeny velice dobré podmínky. Nachází se zde množství restaurací, kavárniček, pizzerií a mnoha zábavních atrakcí. V místě je množství velice moderních a dobře vybavených soukromých apartmánů. V místě je velice krásná a známá pláž.

Možnosti koupání

Na Pagu, zejména v okolí Novalje, se nachází krásné písčité pláže. Nejkrásnější z nich, Zrće vzdálené asi 2,5 km o Novalji, obdržela modrou vlajku jako znak čistoty a vybavení. V blízkosti odtud, u obce Caska, je rovněž hezká pláž.

Ostrov Pag - Pláž TrinćelDalší velice krásnou pláží je Trinćel v zálivu Stara Novalja. Všechny tyto pláže jsou vzhledem k mírnému sklonu vhodné i pro malé děti.

U obce Kolan (asi 10 km jihovýchodně od Nevalje) se rozkládá plochá písčitá pláž. Moře je zde mělké a proto velice vhodné pro malé děti. V obcích Mandre, Košljun a Mišković jsou vybetonovány odpočinkové plochy nebo skalnaté úseky. Další informace rovněž u popisu městečka Novalja.

Jak se dostat na Pag

Ti kteří přijíždějí na ostrov Pag ve směru od severu (Rijeka, Senj) se na ostrov dostanou nejrychleji trajektem z přístavu Prizna do Žigljenu na Pagu. Kdo přijíždí ve směru od jihu (Zadar, Gračac) se na ostrov dostane přes Paški most.